slunce

V antickém Řecku to byl Helios, v dávném Římě mu říkali Sol, ve starobylém Egyptě ho zvali Ré, Ra nebo Amon. Také staří Slované si božské Slunce pojmenovali. Říkali mu Svarog a přidělili mu dokonce syna. Ten se jmenoval Svarožič a jeho úkolem bylo přenášet sluneční žár na Zemi, tento sluneční bůh přežil do dnešních dnů v našich pohádkách. Známe ho jako Děda Vševěda se zlatými vlasy.

Přínos slunečního záření

V okamžiku, kdy světlo dopadne na oční sítnici, je receptory proměněno v nervové impulzy, jež optický nerv přenáší do mozku. Jednou z reakcí je aktivace hypotalamu, který je zodpovědný za produkci neurotransmiterů pečujících o automatické tělesné funkce: krevní tlak, tělesnou teplotu, dýchání, zažívání, tep, náladu, imunitní systém, produkci hormonů a cirkadiánní rytmus.

Dlouhodobý nedostatek slunečního svitu

Ten s naším organismem dokáže pořádně zamávat. Zvyšuje stres, agresivitu, cholesterol. Snižuje tvorbu vitamínů A a D, obranyschopnost. U žen zhoršuje průběh premenstruačního syndromu a u dětí i nedostatek tvorby růstového hormonu. A k tomu ještě řada výzkumů naznačuje, že málo sluníčka může vést ke vzniku zhoubných nádorů, poruch plodnosti a urychluje celkové stárnutí organismu.

Světelná terapie má pozitivní účinky v mnoha oblastech

Přiměřené množství slunečního svitu slouží také jako prevence rakoviny.

Pokud muži vystaví hned ráno své tělo slunci, spustí se u nich produkce hormonu lutropinu (nepotřebovali by tak Viagru a podobné prostředky).

Ženám pomáhá sluneční světlo nalézt hormonální rovnováhu. Bylo zjištěno, že jasné světlo pomáhá regulovat menstruační cyklus.

Slunce dokáže zlepšit náladu.

Světlo podněcuje tvorbu serotoninu během denních hodin. Ten pomáhá v boji s depresí a únavou.

Vitamín D

Každá tkáň a buňka má receptor na vitamín D. Odhaduje se, že přes 2 000 genů, tedy asi jedna šestina kompletního lidského genomu, je přímo či nepřímo regulována vitamínem D.

Vitamín D, který vzniká v kůži působením UV paprsků, má nesmírný význam při vstřebávání a využívání vápníku. Přiměřené opalování má proto blahodárný účinek při růstu a tvorbě kostí.

Vyjděte proto na slunce a doplňte si vitamín D.

Další pozitivní účinky slunečního světla

Sluneční světlo má sterilizační účinek, to znamená, že má schopnost zabíjet některé bakterie a viry.

Sluneční záření působí pozitivně na imunitní systém, zlepšuje hojení ran, zmírňuje bolest oteklých kloubů při artritidě, pomáhá zmírňovat některé symptomy premenstruačního syndromu, snižuje hladinu glukózy v krvi u cukrovky a upravuje její hladinu u hypoglykémie (snížená hladina glukózy v krvi).

Infekce, bakterie, viry

V roce 1877 dva vědci, Downs a Blunt, objevili, že sluneční světlo zabíjí baktérie. Tito vědci nasadili baktérie do živného roztoku v několika zkumavkách. Docela náhodou byly některé vystaveny slunečnímu světlu. Baktérie rostly ve zkumavkách, které byly ve stínu, ale ne v těch, které byly na slunci.

V roce 1903 mladý dánský lékař Niels Fensen získal Nobelovou cenu za úspěšné léčení tuberkulózy pomocí slunečního světla. To urychlilo další výzkum v léčení infekcí slunečním světlem. Většinu infekčních nemocí, včetně angíny, zápalu plic, horečky omladnic a malomocenství, pomáhá sluneční světlo léčit. Kromě toho působí sluneční světlo proti infekci i preventivně.

Jestliže ve vašem bytě někdo onemocněl chřipkou, nezavírejte okna a nezatahujte závěsy. Nechejte sem vniknout plné světelné spektrum, které ničí stále se množící viry a baktérie.

Dobrá nálada

Náš nervový systém obvykle reaguje na sluneční světlo příznivě. Slunce u většiny lidí zlepšuje náladu. Jestliže opravdu chcete začít den dobře, vyskočte z postele hned ráno, abyste se mohli dívat na východ slunce. Není nic krásnějšího než pozorovat, jak tma ustupuje a jak se rodí nový den. Je to duchovní zážitek! Sluneční světlo pravděpodobně zvyšuje tvorbu endorfinů v našem mozku, uvolňuje naše svaly a napomáhá tak pocitům spokojenosti.

Helioterapie

Hippokrates, známý jako otec medicíny, objevil, že sluneční světlo je užitečné při léčení určitých nemocí. Toto využití slunečního světla nazval helioterapií. To bylo před více než dvěma tisíci lety.

Na závěr: je potřeba také používat zdravý „selský rozum“ a vystavovat se sluníčku přiměřeně.

Zdroje: Magazín zdraví, Astrohled

Sdílejte
Napište svůj komentář