Jarní malování

Rady Zdeňka Ruty pro všechny, co se rozhodli k jarnímu malování bytu či domu

autor Zdeněk Ruta

Vyberte správný barevný odstín

Než začnete vybírat barvu, zvažte všechny aspekty pokoje, který chcete malovat. Barvy působí na naši náladu, mění atmosféru, ovlivní světlo v místnosti, optickou velikost prostoru i pocitovou teplotu.  Budete v pokoji pracovat, odpočívat, vařit, bavit se? Chtěli byste malováním pokoj opticky zvětšit, zmenšit, dodat mu více světla?

jarní malování - vzorník

Každý barevný odstín má svoji psychologii. Tmavé barvy vytvoří pocit tepla, bezpečí a dodají pokoji trochu intimity. Světlé barvy zase pokoj provzdušní, zvětší a rozzáří. Vyberte si odstín barvy tak, abyste se v pokoji cítili dobře. Ve specializovaných prodejnách barev vám dnes nabídnou i 15.000 různých odstínů – tak si vyberte dobře.

Seškrábejte starou malbu

Odstranění původní malby není vždy nutné. Pokud je výmalba jen ve slabé vrstvě, můžete tento krok vynechat.

Škrábání se však nevyhnete, chcete-li na zeď lepit tapetu nebo třeba štukovat. Starou malbu odstraňte také v případě, že by se novou barvou špatně překrývala, nebo když se začíná odlupovat a dělat bubliny. Celou stěnu před škrábáním dobře navlhčete a ke škrábání použijte malířskou špachtli.

Zbavte stěny prachu a vyplňte díry

Každou zeď očistěte od pavučin a prachu. Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Opravenou nerovnost nakonec opatrně začistěte jemným smirkovacím papírem a otřete vlhkým hadříkem.

Odstraňte plísně a mastnotu

Plísně nejen že kazí dojem z pěkné výmalby, ale jsou navíc zdraví škodlivé. S plísněmi vám pomůžou přípravky na odstranění plísní. Přípravek naneste na postižená místa a po zaschnutí odstraňte. Může se ale stát, že se plíseň objeví znovu. To znamená, že je prorostlá hlouběji do malby. V takovém případě musíte malbu oškrábat až na omítku.

Mastné skvrny od oleje, rukou, pastelek také odstraňte, aby nedělaly fleky. Ve sprejové nádobce smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1. Směs nastříkejte a nechte na 2 až 3 minuty vsáknout. Pak fleky setřete vlhkým hadříkem. Posloužit při odstraňování mastnoty vám může i jemný smirkový papír. Na ten ale moc netlačte, abyste v omítce neudělali rýhy. Pokud nepomůže ani to, použijte tak zvanou Antinikotinovou barvu. Ta skvrny spolehlivě překryje a může sloužit i jako vrchní konečný nátěr a pokud nechcete, tak už ji nemusíte znovu natírat.

Připravte pokoj na malování

Připravte si malířské nářadí pro malování pokojů a zakrývací materiál, který bude chránit nábytek i podlahu před cákanci. Zakryjte podlahy zakrývací plachtou, nábytek a okna zakrývací fólií. Rámy oken, dveří, zásuvky a vypínače oblepte krycí malířskou páskou.

K samotnému malování budete potřebovat vaničku na barvu nebo malířskou mřížku, plochý štětec, štětec zárohák a velký váleček s rukojetí. S výběrem vám poradí v prodejně Barev a laků.

Penetrujte podklad

Penetrace slouží zejména ke sjednocení a zpevnění povrchů zdí a zlepšení jejich přilnavosti. Ovlivní to, jak bude výsledná malba vypadat. Díky penetraci budou barvy na zdi sytější a lépe k podkladu přilnou.

Někdo zdi před malováním pokojů nepenetruje, to se ovšem nemusí vyplatit. Vynechání penetrace může mít následky v podobě loupání barvy, fleků a nerovností či nutnosti nanést barvu vícekrát pro dosažení požadovaného odstínu barvy. Penetraci byste rozhodně neměli vynechat, nanášíte-li barvu na novou stěnu a také po odstranění starých nátěrů.

Malovat začněte od detailů

Při malování pokoje začněte od nejmenších detailů. Na ty si vezměte štětec zárohák a menší plochý štětec. Nejdříve vymalujte malé plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámů oken, dveří a po obvodech stěn. Vždy se ujistěte, že je štětec od barvy dobře otřený. Tahy štětcem začněte dál od rámu nebo okraje zdi a postupujte směrem k němu. Zamezíte tak přetažení krycí pásky přebytečnou barvou.

Na velké plochy použijte váleček. Do barvy vložte malířskou mřížku nebo barvu přelijte do malířské vaničky. Váleček po nabrání barvy dobře otřete. Barvu nanášejte do písmene V a véčka přetírejte. Barva se tak dobře rozprostře a nebude dělat kocoury.

Nepokazte konec

Množství vrstev, které je potřeba nanést, záleží na kvalitě povrchu, který budete malovat. Na přemalování hrubší stěny budete potřebovat více barvy, než na stěnu hladkou. Před nanášením další vrstvy nechte barvu vždy zaschnout. Obvykle aspoň 2 – 3 hodiny. Po dokončení malování pokojů sundejte krycí pásky, fólie. Dobré zakrytí před malováním se vyplatí, úklid bude rychlejší a o to jednodušší a tak si budete moci dříve užívat nově vymalovaného pokoje.

Pan Zdeněk Ruta byl před časem hostem televizního pořadu Rady ptáka Loskutáka, ve videu se můžete podívat na jeho rady při malování.

Zdeněk Ruta
Vedoucí prodeje dekorativy
Rembrandtin s.r.o.
Sokolovská 115, CZ – 686 01 Uherské Hradiště
Mobil: +420 731 158 511
E-Mail: zdenek.ruta@rembrandtin.cz
Internet: www.rembrandtin.cz

Sdílejte
Napište svůj komentář