…aneb z Moravského náměstí k Anthroposu. Vhodné pro děti i seniory 🙂

V noci pršelo, čas se chýlí k létu, vzduch je dusný a dýchat se nedá – nejlépe někam k vodě nebo do lesa… takže obojí. A protože trocha historie nikoho nezabije, vrátíme se dnes v čase do půlky minulého století… Zaveze nás tam z Moravského nám. šalinka č.5 – račte vstoupit.. 🙂

Vystoupíme Na Poříčí, přejdeme most a hned se dáme kolem řeky doprava k hospicu sv.Alžběty, potom kolem brněnské stěny nářků do kopečka k Duck baru… Jediné větší stoupání dnešního dne…a jsme v malebném místě zvaném Kamenka – Kamenná kolonie – cituji “PrůvodceBrnem.cz”:

Oblast známá jako Kamenná kolonie, nebo též Kamenná čtvrť či Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Rozkládá se ve vytěženém štěrkovém kamenolomu na pravém břehu řeky Svratky. Kolonie se skládá ze dvou částí – první je stěsněná na dně lomu a druhá stoupá podél lomu téměř až k vrcholu Červeného kopce.
Oběma částmi prochází ulice jménem Kamenná čtvrť, z níž vybočují krátké úzké uličky k jednotlivým domům. Kolonii tvoří asi 130 historických malých domků se sedlovými střechami a miniaturními dvorečky, které si i přes různé dostavby zanechaly svůj prvotní vzhled z období svého vzniku za první republiky. V úzkých kamenitých uličkách to tak vypadá, jak kdyby se zde zastavil čas. Shluk uliček nabízí nejenom klid, ale i příjemné sousedské zázemí.

Rozhodně je to místo s tak magickou atmosférou, že mi tam foťák občas vypoví služby a znovu se zapne až za posledním domkem..

Jdeme pomalu a kocháme se… jedna návštěva nikdy nestačí – vrátíte se stejně ještě mockrát.. 🙂

A je čas pokračovat dál. Vnoříme se do chladného lesa na Červeném kopci, mineme dětské hřiště, několik vyhlídek a odpočívadel, lázně Riviéra – dnes ještě zavřené – a proti chladivému toku řeky Svratky se dostáváme k Anthroposu, který se nachází na pravém břehu řeky Svratky v nejzápadnější části brněnské městské části Brno-střed v katastrálním území Pisárky.

Jeho součástí je stálá expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy a Evropy, tvořená třemi částmi, kromě toho jsou v dalších prostorách pavilonu průběžně instalovány krátkodobé výstavy. Je tam i skvělé občerstvení a my si něco malého zasloužíme. Ale protože už je zas horko, vzduchem prosyceným těžkou vůní květů lip, pustorylů a černých bezů se nese ozvěna hromů brumlajících někde nad Vysočinou, je čas jet pomalu domů… pěkný výlet to byl… na shledanou za týden se těším…

Autorka: Miroslava Redková

Miroslava Redková – fotogalerie

Sdílejte
Napište svůj komentář