Holásky jezera

Dnes vás pozvu na druhou procházku okolo Brna… zajedeme si do Olympie 🙂 nebojte – nejedeme nakupovat, takže ušetříme spoustu času a peněz, naopak získáme klid a pohodu jako bonus za ušlapané kilometry.

Obchodňáky nemám ráda a úspěšně je ignoruju, ale tady využiju výhody, kterou nabízejí, a to je bezplatná autobusová linka, kterou jste za 10 minut od Vaňkovky až v Modřicích… Obejdeme obchoďák dozadu směr Brno a kolem dětského hřiště – mimochodem velice povedeného – se dostaneme k soutoku Svratky a Svitavy.

Až se dostatečně pokocháte, dáme se po cyklostezce kolem Svitavy a na nejbližší rozdvojce doprava směr Holásky… kousek od civilizace, za zády vrčení aut a jsme skoro v pravěku… klid, mír, pohoda… vstupme, jsme zváni…

Holásecká jezera jsou přírodní památka ev. č. 1128, která se nachází na západě brněnské městské části Brno-Tuřany, převážně v katastrálním území Holásky, malá část se nachází také v katastrálním území Brněnské Ivanovice. Leží v těsném západním sousedství zástavby čtvrti Holásky.

Jedná se o soustavu 9 průtočných jezer, která byla v minulosti přehrazena a vzniklo tak 7 dílčích vodních ploch pojmenovaných jako Kašpárkovo, Typfl, Kmuníčkovo, Roučkovo, Ledárenské, Plavecké a Strakovo jezero.

Vodní plochy Kocábka a Lávka jsou pravděpodobně pozůstatkem starého říčního meandru řeky Svitavy, jak vyplývá z kreseb v kronice Holásek.

Poslední a největší z vodních ploch Opleta vznikla až v 70. letech 20. století (1974) na popud místní rybářské organizace, a to vytěžením zeminy. Tolik uvádí Wikipedie.

Jenom vás všechny prosím, protože je čas líhnutí mláďat, tak radši bez psů a s dětmi pod dozorem… táta labuťák umí být dost tvrďák..

A až prokličkujete cestičkami kolem jezer, můžete projít kolem dnes už vyschlého Balbínova pramene na zastávku autobusu u Makra a zajet si někam do města na oběd…

Pěkný den a těším se na příští procházku.. 🙂

Autorka: Miroslava Redková

Miroslava Redková – fotogalerie

Sdílejte
Napište svůj komentář